Pedagogiska planeringar


LPP Läsa och reflektera Svenska år 7-9

Mål att sträva mot:
Skolan skall i sin undervisning i svenska sträva efter att eleven
 utvecklar sin fantasi och lust att lära genom att läsa litteratur samt gärna läser på egen hand och av eget intresse,
 utvecklar sin förmåga att läsa, förstå, tolka och uppleva texter av olika slag och att anpassa läsningen och arbetet med texten till dess syfte och karaktär,
 får möjlighet att förstå kulturell mångfald genom att möta skönlitteratur och författarskap från olika tider och i skilda former från Sverige, Norden och andra delar av världen,

Du som elev kan utveckla din förmåga att:
 läsa och förstå olika typer av texter
 få en ökad empati och förståelse för andra, för det som är annorlunda och för omprövning av värderingar och attityder förstå dig själv samt få kunskaper om barns, kvinnors och mäns livsvillkor
 få erfarenheter och upplevelser som kan öppna nya världar som kan ge spänning, humor, tragik och glädje m.m.

Vi kommer att bedöma din förmåga att:
 kunna läsa till åldern anpassad skönlitteratur och återberätta både skriftligt och muntligt innehållet samt kunna reflektera (tänka igenom) över det.

Arbetsgång
Nu är det dags att läsa en god bok igen! Tänk dig att du i flera timmar framöver får njuta av att försvinna in i en helt ny, förhoppningsvis spännande och fascinerande, värld!

När du har läst din bok, ska du göra en muntlig presentation. Läs igenom uppgifterna innan du börjar läsa din bok. Det är då lättare att veta vad du ska fokusera extra noga på i din läsning. För anteckningar under tiden du läser!

När du ska göra din bokpresentation är det viktigt att du är väl förberedd. Du behöver titta tillbaka i din bok och fundera på vad du ska berätta för dina klasskamrater. När du blir lite mera van att göra den här typen av presentationer kan du variera dig och lägga upp det lite som du vill, men den här gången ska du lägga upp det på följande sätt:

 Presentera bokens titel och författare.
 Varför valde du just den här boken?
 Gör en tankekarta över bokens handling och berätta lite så att de andra blir intresserade av boken!
 Vilken händelse i boken berörde dig mest? Berätta kort om händelsen och försök förklara hur du tänkte eller kände.
 Tänk dig att du kan kliva in i berättelsen. Hur skulle du påverka och ändra handlingen? Förklara varför.
 Vilka problem ställs personerna i boken inför? Hur reagerar de och löser problemen?
 Vem av personerna skulle du vilja eller inte vilja ha som vän? Förklara varför.
 Leta efter person – och miljöbeskrivningar. De är till för att läsaren ska kunna se personerna och miljöerna framför sig. De skapar stämning, spänning osv. Ofta beskriver författaren i stället för att tala om. Han/hon skriver inte ”det regnar” utan att ”gatan är blöt” eller ”folk går med uppslagna paraplyer”. Ge exempel på bra person- eller miljöbeskrivningar.
 Skulle boken kunna passa in i något övergripande tema som t ex kärlek, krig, tonårsbekymmer eller liknande? Berätta gärna med exempel ur boken.
 Berätta ditt eget omdöme om boken och tala om varför du tycker så.
 Välj ett stycke ur din bok som du läser högt. Välj t ex
något ur början
en spännande händelse
något som beskriver huvudpersonerna
något som visar på språket i boken
en dialog som lockar till läsning

Tänk på att lägga ner tid på hur du ska redovisa. Vad du ska säga och hur du ska lägga upp presentationen. Du ska inte sitta och läsa innantill från ett papper, utan gör en redovisning du själv hade velat vara åhörare till! Förbered dig med stödord på små samtalslappar, och öva öva öva hemma – det är det enda sättet att göra det riktigt bra! Den del av boken som du väljer att läsa högt ska vara väl förberedd så att du kan läsa med inlevelse och intonation. Läs inte för fort!

Lycka till!



Historia år 8,

Franska revolutionen
Klass 8 B

Syftet med kursen är att du ska få kunskaper om hur ett samhälle kan förändras genom människors strävan efter ett bättre liv. Du bör efter avslutad kurs kunna svara på följande frågor:

-          Varför blev det revolution i Frankrike?
-          Vad hände under revolutionen?
-          Vilka personer anses vara centrala gestalter under franska revolutionen och på vilket sätt var de viktiga?
-          Vad ledde revolutionen till på kort sikt och på längre sikt?
-          Vilka likheter och skillnader kan du se när du jämför franska revolutionen med andra revolutioner, historiskt och i nutid?
-          Vilka centrala ord och begrepp har du stött på i arbetet med revolutionen och vad betyder dessa?    

Arbetsgång:

1.      Gemensam genomgång
-          Anteckna viktiga ord och begrepp i en egen ordlista.
2.      Egen läsning i Historia Maxi s. 154-162
-          Besvara frågorna på sid. 162 skriftligt
-          Fyll på ord och dess betydelse i din ordlista under arbetets gång.
3.      Gemensam genomgång – sammanfattning av orsaker, viktiga händelser och konsekvenser. Anteckna!
4.      Förberedelse av ”Frågor att resonera kring”. Anteckna i detta häfte!
5.      Diskussioner i smågrupper
6.      Skriftligt prov

Frågor att resonera kring:

1.     Vilka spår kan vi se av franska revolutionen i dagens samhälle?

2.    Jämför franska revolutionen med andra revolutioner, vilka likheter och skillnader kan du se? Välj gärna en historisk revolution och en mer modern revolution. Hur påverkades människors liv och värderingar av den tid och det samhälle de levde i?

Bedömning


Kunskaper om historiska förhållanden, skeenden och gestalter under olika tidsperioder.
Du har GRUNDLÄGGANDE kunskaper.
Du har GODA kunskaper.
Du har MYCKET GODA kunskaper.
För resonemang om orsaker till och konsekvenser av samhällsförändringar och människors levnadsvillkor och handlingar.
Du för ENKLA OCH TILL VISS DEL underbyggda resonemang.
Du för UTVECKLADE OCH RELATIVT VÄL underbyggda resonemang.
Du för VÄLUTVECKLADE OCH VÄL underbyggda resonemang.
Användning av historiska begrepp.
På ett I HUVUDSAK fungerande sätt.
På ett RELATIVT VÄL fungerande sätt.
På ett VÄL fungerande sätt.
Använda källor för att söka information om historia.
Du använder olika typer av källor på ett I HUVUDSAK fungerande sätt.
Du använder olika typer av källor på ett RELATIVT VÄL fungerande sätt.
Du använder olika typer av källor på ett VÄL fungerande sätt.




Välkommen till religionskunskapen
LPP – religion, grundkurs

Övergripande syfte

Genom undervisningen i ämnet religionskunskap ska eleverna  ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att:

• analysera kristendomen, andra religioner och livsåskådningar samt olika tolkningar och bruk inom dessa,

• analysera hur religioner påverkar och påverkas av förhållanden och skeenden i samhället,

• reflektera över livsfrågor och sin egen och andras identitet,

• resonera och argumentera kring moraliska frågeställningar och värderingar utifrån etiska begrepp och modeller, och

• söka information om religioner och andra livsåskådningar och värdera källornas relevans och trovärdighet.

Centralt innehåll i enlighet med läroplanen

• Ritualer och religiöst motiverade levnadsregler samt heliga platser och rum i kristendomen

och i de andra världsreligionerna.

• Centrala tankegångar bakom ritualer, levnadsregler och heliga platser i kristendomen och de andra världsreligionerna, till exempel som de uttrycks i religiösa berättelser i Bibeln och andra urkunder.

• Begreppen religion och livsåskådning.

• Kristendomens betydelse för värderingar och kultur i det svenska samhället förr och

nu. Kristna högtider och traditioner med koppling till kyrkoåret, till exempel sånger och psalmer.

• Hur olika livsfrågor, till exempel synen på kärlek och vad som händer efter döden, skildras i religioner och andra livsåskådningar.

• Vad religioner och andra livsåskådningar kan betyda för människors identitet, livsstil och grupptillhörighet.

• Några etiska begrepp, till exempel rätt och orätt, jämlikhet och solidaritet.

• Vardagliga moraliska frågor som rör flickors och pojkars identiteter och roller.

• Frågor om vad ett bra liv kan vara och vad det kan innebära att göra gott.

Kursinnehåll

Vad är religion? En grundläggande orientering i religionsbegreppet

Lektionsplanering

  1. Vad är religion? Elevernas erfarenheter mm. Gemensam genomgång.

  2. Häfte ( Religion SO.serien)

- Läsning av häftet, gemensamt och enskilt

- Arbete med centrala ord och begrepp. Arbetsuppgift: ”Välkommen till religionskunskapen” utifrån s.6-12 i häftet.

- Läsa mellan raderna, arbetsuppgift på stencil. s. 6-15 i häftet

3.      Häfte(Religion SO.serien) ”Andra livsåskådningar” s. 22-28

- Gemensam genomgång samt arbeta med frågorna 1-14 s.28


4.      Etik och moral

- Gemensam genomgång av centrala ord och begrepp

- Värderingsövningar
- Arbetsuppgift: ”10 viktiga fakta”, enskilt och i grupp


5.     Skriftligt läxförhör på grundkursen den ___________________________

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar